ایران مهد پرورش و مبدا نژادهای گوناگون اسب بوده‌است، یکی از این نژادها که قدیمی‌ترین اسب خونگرم‌ دنیاست اسب خزری یا اسبچه خزری‌ست که اسبی مینیاتوری است با اندامی کوچک و قدرتی زیاد بوده که زیستگاه اصلی آن خطه شمال و جنگل‌های منطقه خزر (استان مازندران و گیلان) می‌باشد چون این اسبچه‌ها در حوالی دریای خزر یافت شد نام کاسپین یا اسبچه خزر به آن‌ها داده شده است. این اسب در تاریخ جایگاه ویژه‌ای داشته است و به عنوان جد اسب اصیل عرب معرفی می‌کنند و یکی از چهار جد اولیه اسب‌های امروزه شناخته می‌شود.

اسب کاسپین

اسب‌های نژاد کاسپین دارای چشم‌هایی درشت و بادامی‌ شکل و برجسته هستند و چهره به سمت پایین تمایل دارد. این نژاد اسب دارای بدنی باریک و کشیده است. 

قدیمی‌ترین تصویر که از این اسب‌ها موجود است را در نگاره‌های پلکان آپادانای تخت جمشید و مُهر سه زبانه داریوش می توان دید همچنین در گنجینه آمودریا در موزه بریتانیا و در نقش رستم و نقش شاپور، اسب کوچکی مشاهده می‌شود که بنا بر مطالعات فسیل شناسی بر روی بقایای اسکلت‌های یافت شده در اطراف همدان، همان اسبچه خزر است. برای سال‌ها پژوهشگران تصور می کردند که حجاری این اسب‌ها با تناسب کوچک بر روی سنگ نگاره‌ها به دلیل کمبود جا بوده است؛ اسب های کوچکی که ارابه های امپراطور را می‌کشیدند و در این نقوش پاهای سواران این اسب‌ها نزدیک به زمین دیده می شود. شاهان ایران باستان هم چون کورش و داریوش هخامنشی از شهامت و قدرت این نژاد استفاده کرده آن‌ها را به ارابه می بستند و به شکار شیر می رفتند.

این مجسمه سفالی با الگوبرداری از نمونه‌ای از اسب‌ خزری که ایرانیان باستان حدود پنج هزار سال پیش اهلی کرده‌اند و نژاد معروف مادی را به‌وجود آورده‌اند ساخته شده با لعاب فیروزه‌ای در پخت ۹۵۰ درجه در دستان سرامیک.

نویسنده : شادی شعبانی

پلکان شرقی کاخ آپاداناپلکان شرقی کاخ آپادانامهر سه زبانه داریوش

مشخصات
طول *عرض * ارتفاع (سانتی متر) 20*8*22

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

اسب مادی

  • 172,000تومان


محصولات مرتبط

کاسه ده نقش

کاسه ده نقش

کاسه ده تَرک قرن ششم و هفتم هجری کشف شده از شرق ایران و در موزه ملی کویت نگهداری میشودبازسازی شده از..

240,000تومان

دهانه اسب

دهانه اسب

..

147,000تومان

پارچ مفرغی

پارچ مفرغی

..

208,000تومان

زن کندلوس

زن کندلوس

..

97,000تومان

برچسب ها: سفال،فیروزه ای،اسب