ایران مهد پرورش و مبدا نژادهای گوناگون اسب بوده‌است، یکی از این نژادها که قدیمی‌ترین اسب خونگرم‌ دنیاست اسب خزری یا اسبچه خزری‌ست که اسبی مینیاتوری است با اندامی کوچک و قدرتی زیاد بوده که زیستگاه اصلی آن خطه شمال و جنگل‌های منطقه خزر (استان مازندران و گیلان) می‌باشد چون این اسبچه‌ها در حوالی دریای خزر یافت شد نام کاسپین یا اسبچه خزر به آن‌ها داده شده است. این اسب در تاریخ جایگاه ویژه‌ای داشته است و به عنوان جد اسب اصیل عرب معرفی می‌کنند و یکی از چهار جد اولیه اسب‌های امروزه شناخته می‌شود.

اسب‌های نژاد کاسپین دارای چشم‌هایی درشت و بادامی‌ شکل و برجسته هستند و چهره به سمت پایین تمایل دارد. این نژاد اسب دارای بدنی باریک و کشیده است. 

قدیمی‌ترین تصویر که از این اسب‌ها موجود است را در نگاره‌های پلکان آپادانای تخت جمشید و مُهر سه زبانه داریوش می توان دید همچنین در گنجینه آمودریا در موزه بریتانیا و در نقش رستم و نقش شاپور، اسب کوچکی مشاهده می‌شود که بنا بر مطالعات فسیل شناسی بر روی بقایای اسکلت‌های یافت شده در اطراف همدان، همان اسبچه خزر است. برای سال‌ها پژوهشگران تصور می کردند که حجاری این اسب‌ها با تناسب کوچک بر روی سنگ نگاره‌ها به دلیل کمبود جا بوده است؛ اسب های کوچکی که ارابه های امپراطور را می‌کشیدند و در این نقوش پاهای سواران این اسب‌ها نزدیک به زمین دیده می شود. شاهان ایران باستان هم چون کورش و داریوش هخامنشی از شهامت و قدرت این نژاد استفاده کرده آن‌ها را به ارابه می بستند و به شکار شیر می رفتند.

این مجسمه سفالی با الگوبرداری از نمونه‌ای از اسب‌ خزری که ایرانیان باستان حدود پنج هزار سال پیش اهلی کرده‌اند و نژاد معروف مادی را به‌وجود آورده‌اند ساخته شده با لعاب فیروزه‌ای در پخت ۹۵۰ درجه در دستان سرامیک.

مشخصات
طول *عرض * ارتفاع (سانتی متر) 26 * 8 * 25

اسب مادی بزرگ رسوبی

  • 6,467,000 Toman


محصولات مرتبط

گاو مارلیک

گاو مارلیک

یکی از معروف ترین محوطه های باستانی ایران تپه‌های مارلیک گیلان است؛ در بالای این تپه‌ها که در 14 کیل..

912,000 Toman

قوری مفرغی

قوری مفرغی

..

700,000 Toman

پارچ طرح بز

پارچ طرح بز

آب نزد ایرانیان مقدس بود و به همین دلیل مردمان ایران باستان به دنبال ساخت ظروفی در شان تقدس آن بودند..

771,000 Toman

اسب مادی رسوبی

اسب مادی رسوبی

ایران مهد پرورش و مبدا نژادهای گوناگون اسب بوده‌است، یکی از این نژادها که قدیمی‌ترین اسب خونگرم‌ دنی..

1,616,000 Toman

تندیس شیر

تندیس شیر

..

705,000 Toman

کاسه ده نقش رسوبی

کاسه ده نقش رسوبی

سفال‌ها در قرن ۶ و ۷ هجری، از لحاظ نقش‌مایه شامل طرح‌های هندسی، گیاهی، جانوری، انسانی، کتیبه‌ای، پند..

2,252,000 Toman

اسب مادی بزرگ

اسب مادی بزرگ

ایران مهد پرورش و مبدا نژادهای گوناگون اسب بوده‌است، یکی از این نژادها که قدیمی‌ترین اسب خونگرم‌ دنی..

3,233,000 Toman

برچسب ها: اسب کاسپین, اسب مادی, اسب خزر, اسب خزری, اسبچه کاسپین, اسبچه خزری, اسب مینیاتوری, اسب, سفال, مجسمه, مجسمه اسب, لعاب, لعاب فیروزه ای, ایران باستان, گروه دستان, تخته جمشید, اسب عربی, نقش اسب, اسب باستانی, آمودریا, رسوبی