یکی از فراوان‌ترین و قابل دسترس‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی از دوره‌ی نوسنگی تا دهه‌های اخیر سفال است، که مناسب‌ترین داده باستان‌شناختی برای شناخت افکار و اعتقادات، علوم و فنون، اقتصاد و ارتباط اقوام و ملت‌ها محسوب می‌شود. در میان ادوار مختلف سفالگری اسلامی، دوره‌ی سلجوقی از جمله دوره‌های درخشان این هنر از نظر ساخت و تزیین محسوب می‌شود. تا پیش از عصر سلجوقی تزیینات سفال‌های بی‌لعاب شامل نقوش کنده یا استامپی بود که میراثی از دوره ساسانی و‌ اشکانی به‌شمار می‌رفت. یکی از گونه‌های رایج تزیین سفال بی‌لعاب در دوره سلجوقی که از ابداعات سفالگران این عصر نیز به شمار می‌رود سفال با نقش قالب‌زده است که برای تزیین سفال‌های لعاب‌دار هم به‌کار می‌رفت. انواع مختلف ظروف دوره سلجوقی در قرن ۱۲ (۶ هجری) که در قرن ۱۳ (۷هجری) نیز ساخته می‌شد، دارای تزیینات بیشتر و‌مفصل‌تر بود از طرفی نگرش ایرانیان از دیرباز نسبت به آب موجودیتی مقدس بوده است، آب در فرهنگ ایران از جمله ۴ عنصر اصلی تشکیل دهنده این جهان است بدیهی است که برای این مایع مقدس ساخت ظروفی که در شان آن باشد ضروری بوده‌است. یکی از این ظروف مشربه‌ای است متعلق به قرن ۱۲ میلادی طبق تعاریف موجود در فرهنگ‌های لغت می‌توان مشربه را به ظروف آبخوری و تنگ یا پیاله‌های شراب نسبت داد، مشربه‌ها به دو گروه با دسته و بی دسته تقسیم می‌شوند مشربه دستابند به روش نقش افزوده یا قالب زده منقوش شده است، با نقوشی از مردان رقصنده‌ای که لباس‌های بلند و‌چین‌دار و چکمه‌های بلند پوشیده‌اند و در یک ردیف دست در دست یکدیگر داده‌اند و دست‌هایشان در یکدیگر حلقه شده‌است این نقش در آیین زرتشتی موسوم به رقص مجوسان یا رقص دستابند  است و از لحاظ فرم این رقص و نگهداری دست‌ها و قرارگیری پاها این رقص آیینی را شبیه کهن رقص ترکی دانسته‌اند. همچنین بر روی گرده این مشربه نوشته ای به زبان عربی است که به این صورت خوانده می‌شود: الـــعزو الاقبال و النعـمة و السعاده و الدوله و النصره و الرحمه و... انحنای گردنه نیز اندکی متفاوت و‌متناسب با بدنه‌ی مشربه است.

مشربه زیبای دستابند در ابعاد  25*13*13 ارتفاع عرض طول با پخت ۸۵۰ درجه و لعاب فیروزه‌ای در پخت ۹۵۰ درجه توسط هنرمندان دستان سرامیک بازسازی شده‌است.

نویسنده : شادی شعبانی

مشخصات
طول *عرض * ارتفاع (سانتی متر) 13*13*25

دستابند

  • کد محصول:907
  • موجودی:در انبار
  • 905,000 Toman


محصولات مرتبط

شانس و ثروت

شانس و ثروت

ابریق واژه‌ایست عربی و به معنای آبریز یا تاج عروس است، از ابریق برای نگه‌داری مایعات همچون آب و شراب..

700,000 Toman

الهه

الهه

الهه , الهام گرفته شده از طلسم های مفرغی لرستان سده های هفتم - هشتم پیش از میلاد.باز سازی شده از جنس..

700,000 Toman

ابریق پرنده

ابریق پرنده

نگرش ايرانيان از گذشته نسبت به آب موجوديتی مقدس بوده است به همین دلیل است که برای اين مايع مقدس ساخت..

648,000 Toman

اوژن

اوژن

اوژن یعنی دشمن افکن و شکست ناپذیرالهام گرفته شده از طلسم های مفرغی لرستان سده های 7-8 پیش از میلادبا..

700,000 Toman

پیه سوز کوچک

پیه سوز کوچک

پیه سوز یا چراغ موشی یک نوع چراغ برای روشنایی در شب بوده‌است که با روغن پیه یا روغن زیتون و روغن مند..

163,000 Toman

قوری دسته پیچ

قوری دسته پیچ

در تمام دوران شاهنشاهی هخامنشی یعنی از قرن هفتم پيش از ميلاد تا اواخر هزاره اول پيش از ميلاد، اشیا، ..

272,000 Toman

جام طلای لرستان

جام طلای لرستان

مادها چادرنشینانی بودند که در هزاره دوم قبل از میلاد از مرزهای شمال شرقی و شمال غربی به سرزمین ایران..

987,000 Toman

شانس و ثروت رسوبی

شانس و ثروت رسوبی

ابریق واژه‌ایست عربی و به معنای آبریز یا تاج عروس است، از ابریق برای نگه‌داری مایعات همچون آب و شراب..

1,401,000 Toman

برچسب ها: دستابند, مشربه, سفال, سفال‌های سلجوقی, سفال قرن۱۲ میلادی, آثار سفالی قرن ۶, نقش برجسته, رقص دستابند, رقص مجوسان, زرتشتی, دستان سرامیک, دوره نوسنگی